HRNČIARSKA SLÁVNOSŤ GLGÁČ 2023 NA HRADE REVIŠTE BUDE PLNÁ ZÁBAVY

Poslednú májovú sobotu 27.5.2023 sa na stredovekom hrade Revište pri Žarnovici uskutoční tretí ročník hrnčiarskej slávnosti GLGÁČ 2023. Je to jedinečné podujatie, ktoré spája krásu hrnčiarskeho remesla s atraktívnym programom pre deti aj dospelých. Na podujatí predstavia rôzne podoby práce s hlinou a svoje výrobky majstri z rôznych kútov Slovenska a návštevníci si budú môcť hrnčiarske remeslo skúsiť i v tvorivých dielňach.

Celodenné kultúrne podujatie Glgáč – stretnutie hrnčiarov na hrade Revište predstaví tvár hrnčiarskeho remesla prostredníctvom hrnčiarskych dielní a ateliérov z viacerých regiónov Slovenska. Na hrad Revište prídu prezentovať rôzne techniky a typy keramiky predovšetkým remeselníci z Banskobystrického kraja, ale svojich reprezentantov tu bude mať aj západné Slovensko. Hrnčiari okrem prezentácie svojej tvorby zároveň umožnia návštevníkom dotknúť sa hrnčiarskeho remesla i vlastnými rukami.

Pozrite si video z minulého ročníka

Tešiť sa môžete na tvorivú dielňu s ambasádorom podujatia, hrnčiarom Jánom Fialom z obce Brehy, ktorý rád naučí deti i dospelých ako točiť na hrnčiarskom kruhu. Rovnako tomu bude i v stánku manželov Špičkovcov z Orovnice, kde nájdete tradičnú belujskú a novobanskú keramiku i výrobky zhotovené náročnou technikou spájania hliny rôznych farieb.

Krásu modranskej keramiky v tradičnom i modernom duchu bude zastupovať majster Marián Liška z Modry a dielňa jeho syna modranska.sk. Štvoricu „starých majstrov“ doplní Štefan Mlich zo Seliec , ktorý sa venuje belujskej hrnčine, výrobe kachlíc, kachľových pecí a reštaurovaniu keramiky. V jeho stánku uvidíte ukážky belujskej keramiky, umeleckých kachlíc a tiež to ako sa odlievajú.

Mladú generáciu hrnčiarov  a ich poňatie hrnčiarskeho remesla bude reprezentovať dvojica hrnčiarov z Banskobystrického kraja. PAAM studio zo Zvolena prinesie úžitkové výrobky i okrasné figúrky s inovatívnym dizajnom vhodným do každej modernej domácnosti. Pod dozorom Matúša Pšenka si skúsite odtláčanie figúrok do foriem alebo modelovanie z hliny. Nikovera – Veronika Kolčák z regiónu Novohrad predvedie aké jedinečné podoby môže mať technika vyškrabávania do keramiky na hotových výrobkoch i v tvorivej dielni.

Okrem toho je pre návštevníkov pripravený bohatý celodenný sprievodný program. Prídu rytieri zo združenia Vir Fortis, s ktorými deti či dospelí budú dobýjať hrad, bojovať v rytierskom turnaji či sa učiť tancovať pri hľadaní ženíchov pre princezné. Svoju veselú šou predvedie kaukliar Šaško Fjodor a Féder Teáter vám ukáže ako sa kedysi stolovalo, obliekalo či aké hry sa na hradoch hrali ich obyvatelia. V stredovekej dielni Pohronského osvetového strediska si deti vyrobia peknú drobnosť.

Program doplní komentovaná prehliadka hradu v podaní hradného pána a predsedu Združenia na záchranu hradu Revište Ratibora Mazúra. Záver podujatia bude patriť spoločnému sprievodu s darmi hrnčiarov, ktoré budú odovzdané do Hrnčiarskeho múzea v obci Brehy, kde rozšíria zbierku darov z predchádzajúcich ročníkov.

Postarané bude aj o občerstvenie a kyvadlovú dopravu od parkoviska pod hrad (na hrad je to potom už len 10 minút pešo).

Čaká vás skvelé podujatie, vďaka ktorému sa na jednu sobotu prenesiete do iného sveta, niečo sa naučíte, niečo si odnesiete domov na pamiatku a dobre sa zabavíte. Preto neváhajte a už dnes si naplánujte svoj výlet na hrad Revište na sobotu 27.5.2023.

Lístky na podujatie je možné kúpiť vopred na stránke www.zahoramizadolami.sk alebo priamo na mieste v deň konania.


Na podujatí budú zhotovované fotografie a kamerové záznamy určené na marketingové účely. Návštevníci zakúpením vstupenky berú tento fakt na vedomie.

Organizátori podujatia: Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj TurizmusOblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON a Združenie na záchranu hradu Revište

Ďalší partneri:  Mesto Žarnovica, Pohronské osvetové stredisko

Táto aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram