INFOCESTA V REGIÓNE GRON 2022

infocesta_gron

Počas marca sa v Regióne GRON uskutočnila infocesta zameraná na prezentáciu a propagáciu atraktivít Regiónu GRON, s dôrazom na jeho kultúrne pamiatky, prírodné zaujímavosti a ďalších voľnočasových aktivít. Zúčastnili sa jej členovia OOCR Región Gron a zamestnanci informačných centier, ubytovacích zariadení a iných organizácii, ktoré pracujú v cestovnom ruchu.

Cieľom tejto infocesty bolo informovať o možnostiach, ako môžu návštevníci stráviť čas v našom regióne. Dali sme dôraz na turisticky atraktívne miesta, ale taktiež na menej známe lokality, ktoré návštevníci nepoznajú a budú si tak môcť obohatiť svoj program.

Zúčastnení hostia dostali informácie aj o možnostiach dopravy v regióne, o ubytovacích možnostiach, podujatiach a aj o vstupoch do múzeí či na hrady. Takýmto spôsobom by sme chceli dosiahnuť zvýšenie návštevnosti turistických miest v našom regióne i návštevnosť prevádzok našich členov. 

Štvrtok v Regióne GRON

Počas dvoch poriadne nabitých dní, kedy nám počasie krásne prialo, sme navštívili rôzne miesta. Vo štvrtok, 24.3., sme sa stretli v Kúpeľoch Sklené Teplice, kde nás privítal riaditeľ kúpeľov a spoločne sme sa pred cestou občerstvili v Kursalóne.

Nasledoval presun objednaným autobusom na prvú zastávku našej infocesty, do Šášovského Pohradia, kde sme mali dohodnutú komentovanú prehliadku hradu Šášov s hradným pánom Rasťom Uhrovičom. Šášov sme ľavou zadnou zdolali a s novými informáciami sme sa presunuli na ďalšiu zastávku infocesty, ktorou bola Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom

V planetáriu nás usadili do Hviezdnej sály a pustili nám perfektný film o najpozoruhodnejšej vesmírnej misii v histórii ľudstva - o dvoch vesmírnych sondách menom Voyager. Vtedy sa každý z nás na chvíľu cítil ako kozmonaut.

Po krátkom filme sme sa opäť dozvedeli niečo nové, tentokrát o nočnej oblohe a následne sme sa išli pozrieť na astronomickú techniku, prostredníctvom ktorej si v rámci večerného programu môžu návštevníci prezrieť objekty na oblohe.

Po týchto dvoch zastávkach sme zamierili na obed. Pochutnali sme si na výborných jedlách a keďže sme nemali žiadny časový sklz, tak sme si naplno mohli užiť poslednú zastávku tohto dňa - Plochú dráhu v Žarnovici.

Tu nás už s obrovským úsmevom na tvári čakal pán Martin Búri, ktorý nám živo porozprával o areáli a dianí na Plochej dráhe a taktiež nám ochotne ukázali aj jazdu na plochodrážnom špeciáli. 

Účastníkov infocesty čakala v tento deň ešte jedna príjemná povinnosť, a to pobyt v Kúpeľoch Sklené Teplice, kde si po celom dni mohli oddýchnuť v jaskynnom kúpeli Parenica  alebo v Banskom kúpeli.

Piatok v Regióne GRON

Piatok, 25.3., bol druhým dňom infocesty v Regióne GRON. Po kvalitnom spánku v Kúpeľoch Sklené Teplice sme vyrazili na cesty stredného Pohronia s prvou zastávkou v Hrnčiarskom múzeu v obci Brehy.

Možno už tušíte, že sme si tu pod dozorom Jána Fialu aj na vlastnej koži vyskúšali, aké je to byť hrnčiarom. Prostredníctvom workshopu si to vie vyskúšať hocikto z vás.

Potom sme sa krátkym presunom dostali k Baníckej kaplnke v Novej Bani, kde začínala prechádzka Banským náučným chodníkom s výkladom, ktorá končila v rekreačnom areáli Zvonička.

V areáli sme si pred ďalšími zastávkami dali chutný obed a posilnení sme vládali pokračovať ďalej. Prehliadli sme si celý areál aj Záhradný les, vyskúšali si novootvorené detské ferraty a zastavili sa aj na pútnickom mieste Kohútovo.

Ďalej sme sa pobrali do Hronského Beňadika, kde sme mali v kláštore dohodnutú komentovanú prehliadku. Sprievodca nás povodil po jeho zákutiach, vysvetlil nám historické súvislosti spojené s kláštorným komplexom a po spoločnej fotke sme zamierili späť do Sklených Teplíc.

Naša infocesta bola na konci.

Obohatení o nové zážitky

Záverom programu bolo ešte podujatie Signály Pohronskej hradnej cesty, kde sa k nám mohli pripojiť aj ďalší nadšenci hradnej turistiky v regióne. Obohatení o nové zážitky a informácie sme sa rozlúčili a úspešne ukončili ďalšiu infocestu v Regióne GRON.

Na záver by sme sa v mene OOCR Región GRON radi poďakovali všetkým členom, partnerom, ako aj súkromným osobám, za spoluprácu a zapojenie sa do programu infocesty a dúfame, že sa v budúcnosti ešte stretneme.

Táto infocesta sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram