OBNOVA ŽARNOVICKÉHO KAŠTIEĽA ÚSPEŠNE NAPREDUJE

Kaštieľ Žarnovica

Dňa 12.4.2022 bol verejnosti predstavený ďalší zrealizovaný projekt, ktorý prispieva k cieľu postupne rekonštruovať kaštieľ v meste Žarnovica, a tak obnova Žarnovického kašieľa môže ďalej napredovať.

Kaštieľ, ktorý je nielen vizuálnou dominantnou mesta, bol v čase, keď ho mesto Žarnovica zakúpilo, v dezolátnom stave. Dnes je vďaka rekonštrukcii exteriéru ochránený pred vplyvom počasia. Interiér tohto historicky hodnotného objektu je zatiaľ len v plánoch, na ktoré hľadá mesto postupne finančné krytie. 

Historický kaštieľ vypínajúci sa na skale nad mestom Žarnovica je v súčasnosti jedinou lokalitou Pohronskej hradnej cesty, ktorá je verejnosti neprístupná. Na zmene tohto statusu sa však intenzívne pracuje. K cieľu výrazne dopomohla i ukončená realizácia III. etapy celkovej obnovy Horného kaštieľa pozostávajúcej z vybudovania replík historických schodísk v interiéri kaštieľa.

Z histórie kaštieľa

Kaštieľ predstavuje objekt z prelomu 15. a 16. storočia, vystavaný bol pravdepodobne na staršom základe opevneného hradu. Jeho história úzko súvisí s neďalekým hradom Revište, ktorý vlastnil rod Dóciovcov. Tí dali vybudovať i samotný kaštieľ ako ich nové sídlo. V roku 1647 Žarnovicu prepadli Turci.

Mesto podpálili a vtedajšieho hradného pána Žigmunda Dóciho nachádzajúceho sa v kaštieli popravili a jeho manželku Eufrozínu odviedli do otroctva. Kaštieľ potom menil majiteľov i svoje využitie a postupne chátral. Až v roku 2016 dlhodobo zanedbaný objekt získalo do vlastníctva mesto Žarnovica.

V rámci III. etapy obnovy sa mesto zameralo na obnovu schodísk v interiéri budovy, čo napomôže k sprístupneniu jednotlivých podlaží. Vďaka tomu bude môcť mesto postupne pristúpiť k rekonštrukcii vnútorných priestorov.

Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, preto všetky práce prebiehali pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica. Po ukončení projektu výstavby schodiska, kaštieľ navštívil župan Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Túto časť rekonštrukcie podporila aj Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o. cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Gron a to sumou 25 000 eur. Ďalšie zdroje poskytlo Ministerstvo kultúry SR a mesto Žarnovica.

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram