VIRTUÁLNA NOVINKA Z HRADU REVIŠTE

Revište v 17. storočí

Ako vyzeral hrad Revište v 17. storočí? To môžete zistiť už dnes vďaka digitálnej 3D rekonštrukcii hradu, ktorého model je dostupný na online platforme a „dotyk“ s hradom umožní aj mobilná aplikácia. 

Pri realizácii projektu spojili svoje schopnosti historici, umelci, tri vysokoškolské inštitúcie z Čiech, Poľska a Slovenska, ako aj špičkoví experti v oblasti inovatívnych technológií. Výsledkom je hodnoverná podoba hradu založená na informáciách získaných počas dlhoročného výskumu hradu. Projekt bol financovaný z grantu Vyšehradského fondu.   

Žiadosť o projekt „Digitálna rekonštrukcia kultúrneho dedičstva“ podala Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja na Vyšehradský fond ešte v roku 2020. „Chceli sme v projekte Pohronská hradná cesta, ktorá je jedným z top turistických produktov v Banskobystrickom kraji, prísť s niečím novým, inovatívnym“ uviedla Zuzana Jóbová, koordinátorka projektu. Ako doplnila: „doslovne sme chceli medzi stáročné hradné múry priniesť niečo súčasné, inovatívne, moderné“.

Hrad Revište je jednou zo 16 lokalít Pohronskej hradnej cesty. Tú, ako atraktívny turistický produkt, rozvíjajú viacerí partneri na území Banskobystrického kraja. Každoročne prídu s jednou alebo viacerými novinkami, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o histórii a súčasne ponúknuť návštevníkom nový zaujímavý zážitok. 

Ratibor Mazúr, predseda Združenia za záchranu hradu Revište uviedol, že celé združenie sa veľmi teší z toho, že voľba padla práve na hrad Revište. „O tento hrad sa staráme od roku 2011. Od toho istého roku tu prebieha archeologický výskum, posledné roky hrad stabilizujeme a pomaly obnovujeme časti, ktoré sa dajú obnoviť. Takto sme za posledné roky dobudovali a sprístupnili severnú vežu, delovú baštu, momentálne pracujeme na južnom paláci. Som naozaj veľmi rád, že za pomoci odborníkov z radov historikov a špecialistov na inovatívne technológie sa nám podarilo vytvoriť krásny model, ktorý zobrazuje hrad v časoch jeho najväčšej slávy“ doplnil Ratibor Mazúr.

Projekt digitalizácie modelu hradu Revište má výrazný význam ako z hľadiska zachovania kultúrneho dedičstva v digitálnej podobe, tak z hľadiska rozvoja cestovného ruchu. 3D sú hneď dva - jeden zobrazuje súčasnú podobu hradu, druhý podobu hradu v 17. storočí. 

hrad Revište

3D model si môžete pozrieť tu a aplikáciu s modelom hradu Revište je možné stiahnuť prostredníctvom Google Play pod názvom Revište 3D. K dispozícii je aj krátke promo video.

Hoci sa ani my nevieme vynadívať na jeho 3D model, odporúčame vám tiež aj fyzickú návštevu tohto hradu. Možno aj prostredníctvom druhého ročníka hrnčiarskej slávnosti GLGÁČ, ktorá sa tento rok na hrade Revište koná 28. mája. Ste vítaní!

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram