Zimná túra na Vtáčnik

Milovníci prírody a pešej turistiky si v Regióne GRON aj počas zimných mesiacov môžu vychutnať viacero pekných túr do okolitých pohorí.

Značené turistické chodníky vás zasneženou krajinou prevedú až na vrcholky hôr, odkiaľ si môžete vychutnávať nádherné výhľady a pri dobrých podmienkach sa možno pokocháte aj inverznou oblačnosťou.

Najkrajšou, ale pravdepodobne aj najnáročnejšou zimnou túrou je výstup na Vtáčnik (1436 m n. m.), najvyšší vrch rovnomenného sopečného pohoria. Orientačne nenáročná, celodenná túra s prevýšením viac ako 860 m, prevedie turistov po prírodných a historických pamiatkach Kľakovskej doliny a pohoria Vtáčnik. V zime sa na Vtáčniku treba pripraviť na hlbokú snehovú pokrývku, ktorá sa v pohorí zvykne udržať až do neskorej jari. Kvôli dostatku snehu a členitému terénu je Vtáčnik obľúbeným cieľom skialpinistov.

Najlepším východiskovým bodom pre zimnú túru na Vtáčnik je obec Kľak, ktorá je smutne známa vojnovými udalosťami z obdobia Slovenského národného povstania, kedy bola obec vypálená a miestni obyvatelia boli za údajnú pomoc partizánom zavraždení. Smutné udalosti v obci pripomína pamätník a pamätná izba.

Do obce Kľak sa dostanete autom alebo miestnymi autobusovými spojmi. Pre viacdenné výlety do okolia odporúčame využiť turistickú ubytovňu v obci s kapacitou 14 lôžok.

V Kľaku začíname túru v nadmorskej výške 610 m a vydávame sa severným smerom po zelenej značke, ktorá kopíruje časť Kľakovského náučného chodníka a náućný chodník Po stopách lesnej železničky. 

Prostredníctvom nových informačných tabúľ sa dozvedáme množstvo zaujímavých informácií o histórii regiónu či prírodných pamiatkach. Cestou míňame chránený areál Ivanov salaš a Partizánsku chatu, v blízkosti ktorej rastie les Škurátka v tvare päťcípej hviezdy, vysadený na počesť padlým vojakom SNP. Po približne dvojhodinovej túre s prevýšením viac ako 730 m sa dostávame na rázcestie tesne pod vrchol Vtáčnika, na ktorý sa za pár minút dostaneme po červenej značke.

 

Vtáčnik je s nadmorskou výškou 1436 metrov najvyšším vrchom nášho regiónu, z ktorého sa ponúkajú nádherné panoramatické výhľady na Žiarsku či Hornonitriansku kotlinu. Vrcholová oblasť je typická zástavovitými formami ihličnanov a zakrivenými exemplármi buka, ktoré sa nazývajú listnatá kosodrevina.

Z vrcholu môžeme zostúpiť tou istou trasou ako sme prišli, alebo môžeme pokračovať juhozápadným smerom po červenej značke. Po 20 minútach sa dostávame ku Kláštorskej skale (1250 m n. m.) - najvýraznejšiemu skalnému bralu na hrebeni pohoria, ktoré sa týči vysoko nad okolitý terén.

Z Kláštorskej skaly pokračujeme po hrebeni na Rúbaný vrch (1100 m n. m.), na ktorý sa dostaneme približne za 50 minút. Z Rúbaného vrchu pokračujeme v túre po žltej značke do Klenovej doliny, ktorá nás zavedie do obce Ostrý Grúň. Zostup dolinou trvá asi 1 hod. a 35 min. Z Ostrého Grúňa sa môžeme krátkou prechádzkou vrátiť do obce Kľak, alebo nastúpiť na autobus a zviesť sa Kľakovskou dolinou až do Žarnovice, kde je najbližšia železničná stanica.

Viac informácií o histórii Kľakovskej doliny, prírodných pamiatkach, kultúrnych podujatiach a možnostiach ubytovania nájdete na www.regiongron.sk v záložke zaujímavosti.

 

Zdroj fotografií: Mgr. Žofia Buganová

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram