Už 11. 5. 2024 nás čaká prvý zo série TURISTICKÝCH VÝSTUPOV na známe i menej známe „hraničné“ kopce Regiónu GRON. Spoločne sa vyberieme na Zlatý vrch, známy aj pod názvom Goldberg.
Tento vrchol je veľmi pekným vyhliadkovým bodom Štiavnických vrchov a dostať sa naň dá viacerými turistickými trasami. V rámci susedských vzťahov naň vystúpime z obce Repište (Žiar nad Hronom) po žltej značke a zo sedla Červená studňa (Banská Štiavnica) po červenej značke.
REPIŠTE, pred OcÚ – o 10:00 hod.
SEDLO ČERVENÁ STUDŇA – o 10:30 hod.
Súčasťou výstupu bude výklad turistického sprievodcu a pre každého účastníka, ktorý s nami dorazí až na vrchol, máme pripravenú drobnú odmenu - magnetku na pamiatku.
So sebou si nezabudnite vziať dostatok tekutín a niečo na občerstvenie, s výhľadom zo Zlatého vrchu vám zaručene bude chutiť!
Z obce Repište – ŽLTÁ značka
MAPA TRASY: https://sk.mapy.cz/s/nelenabutu
Trasa z obce Repište na Zlatý vrch má dĺžku necelých 5 km a prekonáva prevýšenie 330 metrov. Priemerný turista ju zvládne prejsť za 2 hodiny chôdze, vrátane kochania sa okolitou prírodou (podľa ročného obdobia). Zlatý vrch je obľúbeným cieľom turistov v lete i v zime, no svoje nesporné čaro má aj v jarných či jesenných mesiacoch, a to vďaka prostrediu, ktorým k nemu vedie prístupová trasa. Tá začína v centre obce a po úvodnom, asi 800 metrov dlhom stúpaní pomedzi domy a posledné usadlosti, turistu vovedie do príjemných lesov Štiavnických vrchov. Trasa pokračuje po vrstevnici k novodobému, no verejnosti neprístupnému zámku Marcus. Z rozľahlej lúky pri zámku následne čaká turistov úsek s prudším stúpaním k smerovníku Breziny, odkiaľ trasa naďalej stúpa až k usadlosti Bartkov majer. Tu už sa odkryjú prvé výhľady do okolia obcí Repište či Sklené Teplice, ktoré sú najmä na jar a jeseň skutočne malebné. Na tomto mieste sa k trase pripojí červená značka vedúca zo sedla Červená studňa.
Zo sedla Červená studňa – ČERVENÁ značka
MAPA TRASY: https://sk.mapy.cz/s/lehemuluto
Trasa zo sedla Červená studňa nad Banskou Štiavnicou je podobne dlhá ako tá z Repišťa, má 5 km, prekonáva však o čosi menšie prevýšenie, spolu necelých 200 metrov. Priemerní, ale aj rekreační, turisti ju prejdú za 2 hodiny chôdze, taktiež vrátane kochania sa okolitými ponúkanými scenériami. Hoci si na tejto trase nedáte až tak „do tela“, prevedie vás lúkami a pastvinami v srdci Štiavnických vrchov, ktoré do istej miery nahradia pot a boľavé svaly skúšané stúpaniami. Na Červenej studni je možnosť občerstvenia v podniku Hájovňa, ktoré vám odporúčame najmä v letných mesiacoch. Trasa teda začína priamo v tomto sedle a vyše 4 nasledujúce kilometre vedie prevažne rovinatým terénom po lúkach, no občasným stúpaniam či klesaniam sa ani tu nevyhnete. Ani zďaleka to však nie je nezáživný úsek. Už po pár sto metroch sa turistom po ľavej strane naskytne výhľad na jeden z množstva štiavnických tajchov – Rozgrund. V tomto sa však neokúpete, slúži ako rezervoár pitnej vody. Kúsok za týmto tajchom sa na rázcestí Matulka k trase na chvíľu pripojí zelená značka spájajúca osady Banky a Jergištôlňa. Popod Studený vrch po pravej strane následne trasa pokračuje prašnou cestou a lesmi až k rázcestiu Bartkov majer, kde sa stretáva so žlto značeným chodníkom z obce Repište.
Priamo na vrchol Goldbergu vás dovedie žlto značený chodník. Od miesta Bartkov majer nasleduje posledné stúpanie „iba“ 100 výškových metrov už turistu delí od takmer kruhového výhľadu do širokého okolia – ako na dlani tu máte Štiavnické vrchy, no aj pohoria Vtáčnik, Kremnické vrchy či Pohronský Inovec v diaľke.
Obe prístupové trasy kopírujú aj tematickú kultúrnu diaľkovú trasu Barborská cesta a aj niekoľko cyklotrás spájajúcich Žiarsku kotlinu so Štiavnickom.
Každý účastník sa akcie zúčastňuje na vlastné riziko.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.