Prameň rieky Žitava

pramen_zitavy

Žitava je rieka pretekajúca z vačšej časti Nitrianskym krajom, má dĺžku 99,3 km. Pramení v Banskobystrickom kraji v katastri obce Veľká Lehota v nadmorskej výške 680 m n.m, do Nitry sa vlieva neďaleko Šurian. Horné Požitavie predstavuje horný tok rieky s okolitým územím, rieka tu smerom toku pripomína prevrátené písmeno "V" zarezané na pomedzí pohorí Pohronský Inovec a Tríbeč.

Lokalizácia prameňa bola v minulosti spornou otázkou, určoval sa na rôzne miesta či vo Veľkej Lehote alebo v Malej Lehote. V roku 2003 sa OZ Topolchen Parvum Topoľčianky obrátilo na Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., kde žiadalo o presné určenie miesta prameňa Žitavy. V apríli 2003 SVP, š.p. určil za miesto prameňa Žitavy močaristú zníženinu (eróznu ryhu, terénnu depresiu) po ľavej strane cesty z Veľkej Lehoty do Novej Bane. Táto lokalita je trvalo zamokrená a nevyužíva sa ani na pasienky. Nájdeme tu viacero menších zamokrených plôšok, z ktorých vytekajú jarčeky a spájajú sa do jedného potôčika.
K prameňu sa môžete dostať od obecného úradu asi 20-minútovou prechádzkou hore obcou, trasu sprevádzajú značky. Turistickú bielu informačnú tabuľku označujúcu prameň možno vidieť od cesty, drevená tabuľka so strieškou je momentálne zarastená vŕbami. Pokiaľ na to budú možnosti, obec by v budúcnosti rada udržiavala okolie prameňa.
http://www.zitava.sk/

http://www.velkalehota.eu

[su_gmap height="220" address="48.44959, 18.56156"] [/su_gmap]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram