Pramene regiónu

Vulkanický pôvod pohorí, ktoré v Regióne GRON máme, ich predurčuje na bohatstvo minerálov a vôd so zaujímavým chemickým zložením. Okrem liečivej sily, ktorú naplno oceníte v kúpeľoch v Sklených Tepliciach, možno pramene a studničky objavovať aj počas vašich výletov v regióne.

PRAMEŇ RIEKY ŽITAVA

V obci Veľká Lehota v nadmorskej výške 680 metrov, pramení rieka Žitava. Z malého močariska tu vyteká úzky potôčik, z ktorého sa postupne stáva rieka s dĺžkou takmer 100 km. Vody Žitavy končia svoju púť v obci Martovce pri Hurbanove, kde sa vlievajú do rieky Nitra. Žitava neformálne rozdeľuje územie, ktorým preteká na horné, stredné a dolné Požitavie.

prameň rieky žitava veľká lehota

MEDOKÝŠ ZO BZENICE

V obci Bzenica (časť Bukovina) sa nachádzajú pramene minerálnej vody – kyselky nazývanej Medokýš. Voda z prameňov bohatá na železo a mangán je výborná na trávenie. Má typické oranžové sfarbenie a výraznú železitú chuť s náznakom bubliniek. V katastri obce nájdeme tri pramene, najdostupnejší sa nachádza na konci obce pri farme Bukovina. K ďalším dvom – Prameň pri Hájovni a Nový prameň je možné si spraviť krátku vychádzku po neznačených chodníkoch podľa mapy, kde sú oba vyznačené.

prameň medokýš bzenica bukovina

STUDNIČKY V KĽAKOVSKEJ DOLINE

V Kľakovskej doline bolo v roku 2006 vybudovaných a zrekonštruovaných 7 studničiek. Každá z nich má svojho patróna, vodného živočícha: Salamandra škvrnitá a Pijavica veľká (Ostrý Grúň), Rak riečny (Horné Hámre), Pstruh potočný (Hrabičov), Mlok bodkovaný (Kľak), Rosnička zelená (Župkov) a Pavúk vodný (Píla). Umiestnené sú pri turistických trasách alebo cyklochodníkoch. www.klakovskadolina.sk

studničky v kľakovskej doline

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram