Cyklochodníky Kľakovskou dolinou

Zdroj: www.klakovskadolina.sk

Podrobná mapa v elektronickej forme: Cyklomapa Kľakovskej doliny

Združenie obcí Kľakovskej doliny vyznačilo s podporou Programu obnovy dediny v Kľakovskej doline 5 trás, ktoré sú napojené na staršie Pohronské cyklochodníky. Trasy sú obojsmerne prejazdné.

Horné Hámre – Kľak

Zelená značka vychádza z Brodu od pamätníka – z križovatky na hornom konci Horných Hámrov a pokračuje po ceste III. triedy až do Kľaku. Z tejto trasy je možné napojiť sa na všetky ďalšie chodníky a sú z nej dostupné viaceré ubytovacie či stravovacie zariadenia (RZ a Koliba Riečky, ubytovacie zariadenia obcí Ostrý Grúň - Dopravárik a Kľak - Turistická ubytovňa KD Kľak, v blízkosti Ranč Blanc, Chata Kollárová ai.)

Horné Hámre – Hrabičov

Trasa dlhá vyše 9 km, značená čiernou farbou začína na dolnom konci Horných Hámrov, kde po pravej strane míňa cintorín a vedie hore dolinkou do osady Hríbovci. Tu si dajte pozor, aby ste sa neodklonili z trasy. Keď prídete do najvyššieho bodu tejto trasy, budete akurát v polovici. Nasleduje klesanie do osady Čierťaže a ďalej do Hrabičova, kde sa napojíte na zelenú značku.

Ostrý Grúň – Píla

Modrá trasa s dĺžkou 19 km je najnáročnejšia. Odporúča sa začať v Ostrom Grúni pri kaplnke pod Segetovým štálom a cez časť Kršlovci vojsť do Klenovej doliny. Treba si dať pozor na závoru. Za odpojením Hrabičovskej spojky buďte opatrní, toto je technicky najnáročnejšia časť a je tiež potrebné dobre sledovať značenie. Po rýchlom klesaní zídete k bodu Frtálov vrch, kde sa môžete v Hornom Župkove občerstviť, prípadne odpojiť Župkovskou spojkou. Cestou zo Župkova sa povrch cesty zmení opäť na prírodný a po poslednom intenzívnom stúpaní nasleduje už len klesanie. Keď sa objaví kaplnka a prejdete bod Abrahámov štál, držte sa vpravo. Nakoniec zídete na cestu II. triedy, kde sa môžete vybrať smerom na Veľké Pole alebo do Žarnovice. Smerom na Žarnovicu natrafíte po pravej strane na Drevenicu Agroalm.

Župkovská spojka

Spojky sú značené žltou farbou. Táto meria necelé 3 km, začína v Dolnom Župkove a končí v Hornom. Jednoducho prepája modrú a zelenú značku a cestou predstaví župkovskú dreveničku a nálezisko ojedinelého minerálu tetradymitu.

Hrabičovská spojka

Toto prepojenie meria takmer 7 km a môže prísť vhod najmä cyklistom využívajúcim modrú trasu, ktorí ju budú chcieť opustiť (v bode Pod Vígľašom) a skrátiť si tak cestu. Na zelenú značku sa napojíte neďaleko expozície lesnej železničky a odbočky k lyžiarskemu stredisku Ski Blanc a Ranču Blanc.

 

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram