Náučný chodník „Po stopách lesnej železnice Kľakovskou dolinou“

náučný chodník po stopách lesnej železnice Kľakovskou dolinou

Od Žarnovice až pod Vtáčnik sa Kľakovskou a Pokutskou dolinou kľukatila lesná železnička, ktorá 40 rokov zvážala drevo z tejto doliny. O histórii lesnej železnice sa viac dozviete z vonkajšej expozície v obci Hrabičov. Areál bývalého depa motorovej lokomotívy na Pilke sa stal východiskovým bodom pre náučný chodník. Zaujímavou zastávkou je najzachovalejšia stavba na trase, zemný most Pokuty.

Trasa: Žarnovica - Horné Hámre - Župkov - Hrabičov - Pilka - Kollárová - Pavlova Lúčka - Megová - Podkľak - Pilka - Žarnovica.

Celková dĺžka chodníka je 32 km.

Viac informácií: www.klakovskadolina.sk alebo www.lesy.sk

budova bývalého depa na Pilke kľakovská dolina

Z histórie lesnej železničky

Stavebné práce na lesnej železničke Kľakovskou dolinou začali roku 1924 a postupne sa budovali jednotlivé úseky trate. 1924-1927 úsek Žarnovica-Hrabičov-Pavlova lúka, do roku 1930 úsek Hrabičov-Kľak-Megová. Tretia vetva bola vystavaná po Šarkanov jarok (smer na obec Píla). Celková dĺžka trate bola asi 34 km, úsek zo Žarnovice na Pavlovu lúku meral 21,9 km. Povolená rýchlosť bola 15 km/hod. Najlepšie roky zažívala železnička v 30. rokoch.

Lesná železnica mala na trati niekoľko drevoskladov, do ktorých sa drevo približovalo rizňami a súkromnými konskými a volskými záprahmi. Jeden z takýchto drevoskladov, najväčší na trati, bol aj v lokalite Pokuty, kde sa železnička rozvetvovala do dvoch dolín.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram