Celokrajská Jarná Gruntovačka v Regióne GRON

Jarná Gruntovačka: Neodradili nás ani mračná

Po úspešnom jesennom upratovaní turistických lokalít v Banskobystrickom kraji prišiel rad aj na Jarnú Gruntovačku. Pri príležitosti aprílového Dňa Zeme sa do spoločnej akcie zapojili všetky oblastné organizácie cestovného ruchu a viaceré organizácie, samosprávy a dobrovoľníci odhodlaní bojovať proti ľudskej nedbanlivosti. V Regióne GRON sme si tentokrát vygruntovali obľúbené rekreačné lokality v Žarnovici, no zapojila sa aj obec Brehy.


Okruta a „Voznická rovinka“ po kameňolom

Aj napriek zamračenému počasiu sa v sobotné ráno 27. apríla zišla na parkovisku pri Moteli skupinka 22 Žarnovičanov. Spolu s Mestským mládežníckym parlamentom Žarnovica, Stefani n.o. a 5 dobrovoľníčkami sme spojili svoje sily a odbremenili sme od odpadkov obľúbenú „Okrutu“ a „Voznickú rovinku“. Po troch hodinách usilovného zbierania sme naplnili približne 45 vriec odpadom od plastov, oblečenia, obuvi, cez sklo až po stavebný materiál. Za technickú podporu v náročnom teréne a zvoz odpadu ďakujeme Dobrovoľnému hasičskému zboru mesta Žarnovica.


Okolie dedinky Brehy

Podobne v to isté sobotné ráno v dedinke Brehy sa zišla skupinka 11 nadšencov, medzi ktorými nechýbali ani naši najmenší. Účastníci sa rozdelili do 3 skupín a vyzbierali odpad pod mostom medzi Novou Baňou a Brehmi, pod starým železným mostom a skupinka na čele so starostom vyčistila časť obce „Lúky“. Spoločne sa vyzbieralo niekoľko kusov veľkokapacitného odpadu a približne 20 vriec iných odpadkov. Odvoz odpadu na záver upratovania zabezpečil OcÚ Brehy.

Sobota bola aj dňom Odomykania Hrona, kde skupina viac 70 vodákov na 30 plavidlách pod záštitou OZ Lodenica pod orechmi splavila úsek medzi Žarnovicou a Brehmi. Na vodnej ceste sa im podarilo vyzbierať asi 10 vriec odpadu.


Týmto by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa k nám pridali a akoukoľvek formou pomohli pri Jarnej Gruntovačke Regiónu GRON. Ďakujeme, že Vám záleží na našom okolí. Rovnako radi by sme sa poďakovali MsÚ Žarnovica a OcÚ Brehy za poskytnutie čistiacich potrieb a Mestskému podniku služieb Žarnovica za odvoz odpadu na skládku.

Veríme, že 20.-21. septembra 2019 sa stretneme možno práve u Vás a vo väčšom počte na Jesennej Gruntovačke. Pošlite tipy, kam máme zavítať, ozvite sa! 🙂

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram