NOVÁ EXPOZÍCIA VULKANOLÓGIE POHRONSKÉ MÚZEUM NOVÁ BAŇA - JEDINÁ NA SLOVENSKU

Pohronské múzeum Nová Baňa v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom a Ministerstvom kultúry Slovenskej Republiky obnovilo pôvodnú expozíciu Putikov vŕšok, ktorú kompletne zmodernizovali a posunuli na štandardy múzejníctva 21. storočia. Prinášajú tak expozíciu Vulkanológie, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku.

Slávnostné otvorenie expozície sa konalo 13.3.2024 za prítomnosti predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mgr. Ondreja Luntera, riaditeľa odboru kultúry BBSK Mgr. Petra Černeka, garanta expozície RNDr. Jaroslava Lexu, CSc., zástupcov spoločnosti Ústav technológií a inovácií, s. r. o. a ďalších pozvaných hostí.

V modernej expozícii Vulkanológie vytvorenej vďaka nenávratnému finančnému príspevku Integrovaného regionálneho operačného programu /sprostredkovateľský orgán MK SR/ návštevník nájde digitálne prvky ako: úvodná obrazovka s príhovorom vulkanológa, dotykový stôl, interaktívny panel s prehľadom seizmickej aktivity a videami sopečnej činnosti či rotujúci digitalizovaný exponát, ktorý porovnáva a popisuje sopečné bomby z rôznych oblastí. Nechýbajú vulkanické bomby z Putikovho vŕška či zbierka vzoriek z iných známych vulkánov, ako Lipari, Stromboli, Vulkáno, Kľjučevskaja či Hekla. Tieto zozbieral RNDr. Ladislav Šimon, PhD. .

Expozícia okrem nového dizajnu dostáva aj moderné technológie využívané v najznámejších múzeách. Pribudol napríklad interaktívny dotykový stôl s videami, interaktívny panel s prehľadom seizmickej aktivity a digitalizovaný rotujúci exponát, ktorý porovnáva a opisuje sopečné bomby z rôznych oblastí.

Modernizovaná expozícia návštevníkom ponúkne inovatívny spôsob spoznania a prežitia témy vulkanológie na Slovensku aj v zahraničí prostredníctvom interaktívnej prezentácie, vďaka čomu im umožní vytvoriť si vlastnú skúsenosť priamo súvisiacu s náplňou expozície.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram