Rozhľadňa Háj, Nová Baňa

Koncom októbra 2017 bola slávnostne otvorená Rozhľadňa Háj.

Rozhľadňa nachádzajúca sa na zastávke Háj je súčasťou NCH Zvonička. Vrch Háj patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality v okolí Novej Bane.

Rozhľadňa má tri vyhliadkové poschodia. Najvyššie poschodie nachádzajúce sa vo výške 12 m , návštevníkom ponúka pohľad na panorámu Novobanskej kotliny, zo západnej strany umožní náhľad na hrebeň Pohronského Inovca s výraznými vrcholmi Viničný vrch a Sedlová skala a tiež veľkú časť Podunajskej nížiny.

Stavba je kombináciou prírodných materiálov - z 1/3 výšky je tvorená kameňom (ryolitom z novobanskej oblasti) a z 2/3 výšky drevom. Na prednej strane od vchodu na rozhľadňu sú v kamennej časti osadené mlynské kolesá z ryolitu, ktoré sa v tejto oblasti vyrábali.

Celková výška rozhľadne je 18 m, s dvojkrížom na vrchole jej výška dosahuje až 21 m. Na vyhliadkovej plošine je umiestnený vyhliadkový ďalekohľad s 35-násobným priblížením.

Zdroj:  Mesto Nová Baňa

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram