5 TIPOV NA VÝLETY V NOVEJ BANI

1. TIP- REKREAČNÝ AREÁL ZVONIČKA

Vyberte sa na Zvoničku, kde si môžete vybrať či sa vydáte na túru na rozhľadňu Háj alebo len na Červenú a Havraniu skalu.  Nudiť sa nebudete ani priamo na Zvoničke, v bufete majú výborné občerstvenie, je tu i ohnisko, ihrisko, v lete koncerty a predovšetkým detské ferraty s požičovňou výstroja. Ďaleko to nebudete mať ani ku kaplnke v Kohútove, prejdite sa po Záhradnom lese alebo si spravte prechádzku na Šarvíz.

2. TIP - BANSKÝ NÁUČNÝ CHODNÍK

Milovníci histórie a baníctva by nemali váhať a vybrať sa na potulky po meste i okolitých kopcoch a prejsť sa po stopách zaniknutej slávy banského kráľovského mesta. Vstupy do šácht a štôlní, rumpál, klopačka, banícka útulňa, miesto, kde stával Potterov ohňový stroj, prechádzka prírodou, to vás čaká na dvoch trasách banského chodníka. Raz za mesiac sa tu konajú aj komentované prehliadky. Preverte si termín na www.zahoramizadolami.sk.

Viac informácií o jednotlivých zastávkach a trasách nájdete tu: www.stolne.novabana.sk

3. TIP - BIKE A SKI PARK DROZDOVO

Ak prídete v zime, choďte na Drozdovo, kde si na miernom svahu dobre zalyžujete a dá sa tu aj ubytovať. V ostatných mesiacoch sa Drozdovo mení na bike park a na vleku sa vyveziete s bicyklom k 7 single trailom. Z Drozdova je tiež super vyraziť na ľahkú turistiku na vrch Veľký Inovec. Problém dostať sa na vrch nebudú mať ani cyklisti či bežkári. Pod vrcholom sa zastavte aj na chate Inovec.

4. TIP - POHRONSKÉ MÚZEUM

Nielen v nepriaznivom počasí sa oplatí navštíviť Pohronské múzeum. Medzi stálymi expozíciami nájdete napríklad funkčný pohyblivý model Potterovho ohňového stroja či celú miestnosť venovanú najmladšej sopke v strednej Európe - Putikov vŕšok. Čo všetko múzeum ponúka, otváracie hodiny, vstupné a aktuálne výstavy nájdete na stránke www.pohronskemuzeum.sk

RADNICA V NOVEJ BANI

Dominanta mesta bola postavená v 14. storočí pravdepodobne ako kráľovský dom, v ktorom sídlil banský gróf. Pôvodne štvorpodlažná gotická pevnostná stavba bola po požiari v polovici 18. storočia prestavaná. Odstránilo sa tretie poschodie a pribudla hranolová veža. Od roku 1952 v budove sídli Pohronské múzeum. V múzeu je dnes niekoľko stálych expozícií (história mesta, sklárstvo, historické hodiny, vulkán Putikov vŕšok a iné) a pravidelne sa meniacich výstav. Pred budovou radnice stojí neskoroklasicistické Súsošie sv. Trojice vystavané z novobanského ryolitu. Autorom je Jozef Neuschl-Faragó. Múzeum je otvorené denne okrem soboty.

5. TIP - NÁUČNÝ CHODNÍK VOJŠÍN

Žiadny turista by nemal vynechať prechod po Náučnom chodníku Vojšín, ktorý začína v Starej Hute a končí pri Andezitovom kamennom mori v Malej Lehote. Počas 4 hodín prejdete popri Starohutskom vodopáde, Jašekovej a Sedlovej skale, Masarykovej jedle, Bujakovom vrchu a na konci vystúpite na vrch Vojšín s krásnym výhľadom. Na chodník sa dá pripojiť z rôznych miest, viac prezradí turistická mapa.

INFORMAČNÉ CENTRUM MESTA NOVÁ BAŇA

Informačné centrum poskytuje informácie o regióne, možnostiach turistiky a iných aktivitách, ktoré je možné v regióne absolvovať. Návštevníkom tu poradia aj ohľadom možností ubytovania a stravovania či dopravy. Nájdete tu informačné a propagačné materiály, mapy, pohľadnice a suveníry. Otvorené je počas pracovných dní okrem štvrtka od 8:00 do 16:00.

www.novabana.sk, info@novabana.sk, +421 45 678 2881

Námestie slobody 1, Nová Baňa

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram