TURISTIKA V OBCI BREHY - VRCH HULÍN

Vrch Hulín známy aj ako Biela skala sa nachádza pri Novej Bani, nad obcou Brehy v Štiavnických vrchoch. Na vrch vás dovedie žltá značka, ktorá začína v Brehoch. Lesná cesta je lemovaná krásnymi starými stromami a na vrchole vás čakajú výhľady na dolinu Hrona. Pod vrcholom je oddychové miesto s lavičkami a ohniskom. Cesta tam meria asi 3 km a trvá približne hodinu. Ak si chcete trasu predĺžiť a nie ste limitovaní autom, môžete pokračovať po žltej na vrch Chlm a po zelenej až do Rudna nad Hronom.

Druhá možnosť je spraviť si okruh. Pokračovať od Hulína smerom vrchu Chlm po žltej a na rázcestí sa vydať ďalej  po zelenej k bodu Slosberg.  Záujemci o banskú minulosť si môžu spraviť odbočku k voľne prístupne štôlni Johan De Deo (vstup len na vlastné nebezpečie).

Posledný úsek vedie lesnou cestou ponad asfaltku alebo po asfaltke a popri potoku. Dostanete sa ňou späť do dediny. Cestou po dedine budete míňať  Fabkovie domček - malý domček so slamenou strechou, ktorá má už viac ako 200 rokov. Vďaka úsiliu OZ Brežan a podpore obce v ňom postupným úsilím zriadili malé múzeum.

Na začiatku obce a túry si môžete navštíviť  Hrnčiarske múzeum. Nájdete tu expozície venované hrnčiarstvu v obci Brehy a zaniknutému remeslu fajkárstvu. Histórii hrnčiarstva je venovaný aj krátky film, ktorý si môžete pozrieť. Súčasťou areálu je dvor, na ktorého konci je hrnčiarska pec.

[su_gmap address="48.401153, 18.677522" title="Vrch Hulín"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram