TURISTIKA PRE KAŽDÉHO - VRCH VEĽKÝ INOVEC

Veľký Inovec (901 m n.m.) je najvyšším vrchom pohoria Pohronský Inovec, ktorý sa vypína neďaleko Novej Bane. Vydať sa naň dá viacerými trasami z rôznych miest, pričom vždy pôjde o krajinársky atraktívny výlet.

Najmenej náročná okružná trasa začína pri lyžiarskom stredisku a bike parku Drozdovo, kde sa dá zaparkovať. Trasa vedie po modrej značke a jej začiatok je kúsok pod parkoviskom na príjazdovej ceste. Od Sedla Inovec sa mení značka na červenú, ktorá vás privedie až na vrchol Veľkého Inovca. Pod vrcholom sa nachádza Chata Inovec s možnosťou celoročného občerstvenia počas víkendov.  Sú tu krásne výhľady do okolia, vraví sa, že krajšie ako z vrcholu, ktorý je odtiaľ pár minút. Vrcholu, zvetranému andezitovému bralu, dominuje maľovaný štátny znak s pamätnou tabuľou „Pravda víťazí“. Z vrcholu sa vydajte ďalej po červenej až po Loksovu lúku a ďalej pokračujte po cyklotrase, ktorá vedie cez lyžiarsky svah až sa dostanete späť k penziónu Drozdovo. Tento variant je veľmi nenáročný a je to túra vhodná aj pre deti, okruh má 7 kilometrov a trvá cca 2 hodiny.

Trochu náročnejší je okruh zo Starej Huty (mestská časť Novej Bane), kde odporúčame spraviť si zachádzku k archeologickej lokalite Zámčisko s kamennými pozostatkami rannostredovekého hradiska. Pre najzdatnejších turistov je určená trasa po Rudnej magistrále začínajúca v Novej Bani, ktorá obojsmerne meria približne 20 km a trvá 6 hodín. Svoju trasu si ale môžete naplánovať aj úplne inak podľa mapy, pretože sa dá nakombinovať rôzne aj podľa toho, či prídete autom alebo využijete verejnú dopravu.

Prečítajte si aj článok o túre na vrch Hulín v obci Brehy, ktorá je hneď oproti Novej Bani, na druhej strane diaľnice. Túra na vrch Hulín

[su_gmap address="48.41168, 18.54453" title="Vrch Veľký Inovec"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram