TURISTIKA VRCH VTÁČNIK

Vtáčnik (1 346 m), najvyšší vrch v rovnomennom pohorí, býva cieľom turistov, cyklistov a v zime aj skialpinistov. Vedie sem viacero turistických trás, tá najkratšia začína v obci Kľak a je značená zelenou farbou. Túra tam a späť  trvá 4,5 hodiny a meria asi 12,5 km.

Prvou zaujímavosťou popri ceste je chránený areál Ivanov salaš. Ide o jedinečný biotop s výskytom ohrozených druhov flóry a fauny. Hniezdi tu 21 druhov vtákov s hustotou 66 párov na 10 ha. Následne si môžete oddýchnuť na lavičkách pri Partizánskej chate (Škurátka), ktorá počas vojny slúžila ako hlavné útočisko partizánov. Na ich počesť bol neďaleko chaty, pri 20. výročí SNP, vysadený Partizánsky les v tvare päťcípej hviezdy. V jeho strede nájdete malý pamätník a nad chatou je pochovaný aj kapitán Červenej armády, Peter Chvorost.

Od chaty nasleduje záverečná, asi 50 minútová etapa s prudším stúpaním lesom, ktorý sa pred vrcholom zmení na obnažené skalné bralá. Dominantou vrcholu je kovový kríž s výhľadmi na okolie, v ideálnych podmienkach uvidíte na Bojnický zámok, Nízke a Vysoké Tatry, Fatry, Poľanu, či dokonca Babiu horu.

Pod vrcholom odporúčame spraviť si krátku zachádzku (15 minút) po červenej ku Kláštorskej skale. Ide o najvýraznejšie skalné bralo na hrebeni týčiace sa vysoko nad okolitý terén. Naspäť do obce Kľak sa dostanete tou istou trasou. Obce Kľak a Ostrý Grúň sú smutne známe udalosťami z obdobia SNP, kedy boli obce vypálené a ich obyvatelia boli za údajnú pomoc partizánom zavraždení. Udalosti priamo v obci pripomína časť Kľakovského náučného chodníka a pamätníky a pamätné izby v oboch obciach.

[su_gmap address="48.624319, 18.641515" title="Vrch Vtáčnik"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram