VODÁCKE ZÁKLADNE V REGIÓNE GRON

Hron je so svojimi takmer 300 km druhá najdlhšia rieka Slovenska, prameniaca na východnom úpätí Nízkych Tatier a ústiaca do Dunaja neďaleko Štúrova. Hoci rieka nie je splavná pre nákladné ani osobné lode, napriek tomu ju možno splaviť na kanoe, rafte alebo na kajaku. Ak vás láka skúšať nové veci, tak splav rieky Hron bude pre vás to pravé. 

Pozriete si krásy regiónu z úplne iného pohľadu ako je zvykom a tiež získate zážitky, na ktoré budete ešte dlho spomínať. Splav rieky Hron patrí k najkrajším vodáckym zážitkom a je vhodný pre všetky vekové kategórie. V strednej Európe ide zrejme o poslednú rieku, ktorá je splavná od prameňa až po ústie.

Úseky Hronu sa delia na 3 - horný, stredný a dolný úsek. Viac si o nich prečítate na webe Za horami, za dolami.

My vám v tomto článku prinášame prehľad vodáckych základní dolného úseku, ktoré sa radia k nášmu Regiónu Gron. Uvádzame ich v poradí, v ktorom sa tu najčastejšie splavuje Hron. Program vodáckych podujatí nájdete aj na tomto webe.

Šášovské Podhradie - Votus

Táborisko Šášovské Podhradie leží na okraji rovnomennej mestskej časti mesta Žiar nad Hronom. Ide o kemp v podhradí zrúcaniny hradu Šášov. Z kempu sa k nemu viete dostať asi polhodinovou prechádzkou. Je to skvelá možnosť poslednýkrát si natiahnuť nohy pred sedením v lodi. Navyše výhľady stoja naozaj za to.

Tohtoročná sezóna v tejto vodáckej základni začala 1.6.2022. Od tohto dátumu je možné začať tu splav alebo sa tu vylodiť na krátku prestávku či celú noc.

Táborisko má kapacitu  cca 55 stanov pre 120 osôb a ubytovať sa dá aj v blízkej chatke. Nachádzajú sa tu toalety, sprchy, pitná voda, parkovanie, priestor na opekačku. Občerstviť sa môžete aj v bufete alebo zájsť do blízkeho motorestu. Požičať si tu môžete plastové kanoe Vydra, Samba a RTM  pre 2 - 3 osoby alebo nafukovacie rafty Colorado 350 cm a 450 cm.

Hliník nad Hronom

Lodenica pri obci Hliník nad Hronom je ideálnou zastávkou na posilnenie sa pred pokračovaním v splave. Budovu lodenice s priľahlým areálom je totiž využívaná ako táborisko pre splavujúcich vodákov. 

Cez KST Tempo si v Hliníku nad Hronom viete požičať rôzne druhy plavidiel vhodné na splav Hronu.

Drevenica Revište

V Žarnovici, v časti Revištské Podzámčie je lokalizované táborisko pre vodákov splavujúcich Hron. Hneď na brehu nájdete Drevenicu Revište, ktorá ponúka ubytovanie v apartmánoch aj v kempe, stravovanie a rôzne športové aktivity, v peknom prostredí neďaleko zrúcaniny hradu Revište.

Základňa v Revištskom Podzámčí je najvhodnejšou alternatívou, ako sa vydať na splav Hrona v rozhraní stredného a dolného úseku rieky. Práve tu sa končí väčšina splavov stredného Hrona. Zároveň je to východiskový bod pre 4 až 5 dňové splavy dolného Hrona. Viac info tu.

Z táborísk na strednom úseku je toto jedno z najlepšie vybavených. Je tu možnosť vypožičať si člny, plte a rafty a zabezpečiť si dopravu na miesto/z miesta splavu. Zaujímavosťou je náučný chodník vedúci na hrad a chránený areál Revištský rybník.

VODÁCKE TÁBORISKO BREHY

Vodácke táborisko sa nachádza v obci Brehy v blízkosti futbalového ihriska. V tejto lokalite sa pravidelne každý rok koná „odomykanie“ Hrona na jar a „zamykanie“ Hrona na jeseň. Obe akcie prebiehajú pod patronátom vodníka Čochtana z Občianskeho združenia Lodenica pod orechmi.

V auguste sa spolu s Brežskými remeselnými dňami a hasičskou súťažou zvykne konať Splav netradičných plavidiel.

Pri vodáckej základni sa môžete občerstviť v ŠPORT Bare Brehy, ktorý ponúka širokú ponuku sortimentu, ale aj koncerty, priestory pre športové súťaže a akcie.

Dolný úsek rieky Hron je pomerne pokojný a pomalý. Na väčšine miest je plytký a aj preto je vyhľadávanou turistickou lokalitou pre rodiny s deťmi alebo pre menej zdatných plavcov. Na jednej strane si užijete veľa pádlovania, ale na druhej strane sa nemusíte obávať žiadnych riečnych peripetií.

Aj počas tejto cesty sa na nás teší niekoľko prírodných či historických atrakcií. Na webe Regiónu GRON sa o nich dočítate omnoho viac.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram