Dvojkríž na vrchu Bimbíz, Repište

kriz na vrchu bimbiz

Nenápadný vrch Bimbíz ležiaci nad obcou Repište je nádherným vyhliadkovým miestom a cieľom turistov i cyklistov. Vrchu dominuje drevený, sedem metrový dvojkríž, ktorý miestni venovali slovenským hokejistom ako poctu za ich výhru na Majstrovstvách sveta v roku 2002.  Z obce sa sem dostanete za cca pol hodinu, krátku vychádzku si možno predĺžiť pokračovaním na hrad Marcus či Zlatý vrch.

Kríž pôvodne zo smrekového dreva stojí nad Repišťom už od roku 2002. Neskôr bol vymenený za viac než 7-metrový dubový a v roku 2012 k nemu slávnostne pribudla pamätná tabuľa  na počesť slovenských hokejistov, ktorí v roku 2002 získali zlato na majstrovstvách v Göteborgu. Podľa starostu je to pravdepodobne jediný kríž na Slovensku "zasvätený" slovenským hokejistom. Z vŕšku je veľmi pekný, kruhový výhľad na okolie: obec, masív Vtáčnika, Kamenné more vo Vyhniach, Jeleniu skalu, Končiar.

Ku krížu sa dostanete krátkym odbočením zo žltej značky na rázcestí lesných komunikácií pri zákaze vjazdu (na mapách kóta 640 m n.m.).

Dobrovoľníci z obce sa starajú o viacero krížov a zveľaďujú ich okolie menším posedením. Prvý kríž sa nachádza pri ceste smerujúcej z Repišťa ku hradu Marcus na mieste, kde sa k ceste pripája žltá turistická značka. Druhým krížom je dvojkríž na vrchu Bimbíz a tretí kríž stojí pod mohutnou lipou na lúke pri hrade Marcus - v lokalite Pri Novom kríži.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram