Plochá dráha Žarnovica

Foto: Mestská kronika, archív SC ZC

Mesto Žarnovica je známe tým, že sa tu nachádza jediný plochodrážny štadión na Slovensku. História plochej dráhy sa tu začala písať prvými pretekmi v roku 1953. Odvtedy sa tu konali desiatky podujatí od majstrovstiev sveta, či Európy a európskych pohárov až po najstaršie preteky Zlatá Prilba SNP.

Najvýznamnejšie podujatie v histórii plochej dráhy na Slovensku – Grand Prix Challenge sa odohralo v roku 2021. O údržbu dráhy a organizovanie väčšiny podujatí sa od roku 2011 starajú dobrovoľníci zo združenia Speedway Club Žarnovica. Združenie zabezpečuje tréningy slovenských reprezentantov i výchovu mladých talentov. Vyrástol tu aj jeden zo zakladateľov združenia – dnes náš najúspešnejší plochodrážnik Martin Vaculík.

Z histórie plochej dráhy v Žarnovici

Dejiny žarnovickej plochej dráhy sa začali písať 29. a 30. augusta 1953, keď Základná organizácia Zväzarmu pri n. p. Preglejka zorganizovala 1. pohronskú plochú dráhu o Striebornú prilbu SNP.

Žarnovický automotoklub vznikol ešte skôr, tesne po 2. svetovej vojne ako jeden z prvých na Slovensku, keď sa v roku 1949 začal budovať škvarový plochodrážny štadión. Časom získala plochá dráha takú popularitu, že v roku 1956  mohla Žarnovica po prvýkrát hostiť majstrovstvá ČSSR. Vtedy sa tu konala 1. medzinárodná plochá dráha za účasti pretekárov z Rakúska, Maďarska, Poľska, Dánska a Švédska. V roku 1958 boli preteky prerušené kvôli týfovej epidémii, avšak v roku 1962 sa v Žarnovici opäť pretekalo. V roku 1966 tu založil Zväzarm športové výcvikové stredisko, čím sa Žarnovica stala jediným plochodrážnym strediskom na Slovensku. Keď získal štadión v roku 1979 licenciu od Medzinárodnej motocyklovej federácie (FIM), usporiadalo sa 22. apríla predkolo Majstrovstiev sveta jednotlivcov.

Zdroj:Gašparík, J. a kol. Dejiny Žarnovice

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram