PUTOVANIE ZA BEŇADICKÝM VÍNOM

V piatok 15.9.2023 sme sa vybrali na Putovanie za beňadickým vínom. Išlo o pilotné podujatie - komentovanú vychádzku po vinohradoch a pivniciach Hronského Beňadika spojené s ochutnávkou vín. Na základe pozitívnych ohlasov od účastníkov, veríme, že nebude posledné, a tento zážitok vám budeme môcť pripraviť aj v budúcej sezóne.

Putovanie začalo v poobedných hodinách na námestí v centre obce Hronský Beňadik. Spolu so zástupcami médií sme sa v sprievode Michala Budáča - miestneho vinára a predsedu Občianskeho združenia Pivnice Hodruša – Hronský Beňadik vybrali cez vinice smerom k prvej zastávke.

Termín vychádzky bol zvolený veľmi dobre, nakoľko sa vo viniciach nachádzalo ešte aj hrozno a my sme tak mali možnosť ho ochutnať priamo tam.

Okrem toho nás čakali aj krásne výhľady a aj trochu námahy pri výstupe. Odmenou nám bola prvá ochutnávka vo vinici, kde sme okoštovali tohtoročný sladučký burčiak a prvé vína.

Nasledovalo už len pár krokov k soche sv. Urbana - patróna všetkých vinárov, kde sme sa pristavili a vypočuli si pár slov od nášho sprievodcu i miestneho pána farára.

A od tohto bodu sme už šli len po rovinke, a postupne sme sa zastavili v troch pivniciach. Ich majitelia sa radi pochválili svojimi vínami z rôznych odrôd hrozna, ktoré nám dali okoštovať. Veru by bolo ťažké vybrať, ktoré bolo najlepšie, rovnako ako aj občerstvenie, ktoré pre nás pripravili.

Finále našej vychádzky bola koštovka vo vínnej pivnici nášho sprievodcu Michala Budáča, ktorá patrí k tým najväčším a najkrajším v tomto kraji. Vychádzku sme zakončili na terase, ktorá patrí k domčeku nad pivnicou - tu nás čakala výborná večera, ktorou bol domáci kotlíkový guláš. Nielen návštevníci vychádzky, ale aj všetci zúčastnení vinári si na ňom pochutili. Pri dobrom vínku a v družnej debate sme si ešte posedeli, a možno by sme sedeli aj dlhšie, ak by nebolo treba ísť domov.

Ďakujeme všetkým účastníkom, ktorý sa nášho putovania zúčastnili a tiež všetkým vinárom, ktorí boli ochotní nám ukázať svoje vinice i pivnice. Tešíme sa na spoluprácu aj v budúcom roku, aby krásu beňadických viníc a rozmanité chute ich vín mohli zažiť aj ďalší návštevníci!

Fotografie: Peter Čákovský a Gabriela Matlovičová

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram