OTVORENIE DETSKÉHO FERRATOVÉHO AREÁLU V NOVEJ BANI

OTVORENIE DETSKÉHO FERRATOVÉHO AREÁLU V NOVEJ BANI

Ferratový areál na Zvoničke v Novej Bani, ktorý vznikol len koncom minulého roka, prvýkrát otvoril svoje brány pre verejnosť vo štvrtok 17.3.2022. V troch sektoroch si návštevníci budú môcť vyskúšať rôzne lanové trasy, siete či mosty. Na svoje si prídu najmä deti, ale nudiť sa nebudú ani dospelí. Práve orientácia na detského návštevníka robí z novobanských ferrát jedinečnú atrakciu v širokom okolí.

Areál Zvonička je vyhľadávanou rekreačno-oddychovou lokalitou mesta Nová Baňa. Vznikol okolo historického objektu Zvonice, ktorý bol postavený v roku 1874 ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Dnes sa nachádza na križovatke viacerých obľúbených turistických trás, ktoré turistov privedú k rozhľadni Háj, k vyhliadkam na Červenej a Havranej skale, alebo k banským dielam na novootvorenom banskom náučnom chodníku.

V nedávnej minulosti tu vyrástol i Záhradný les, ktorý tvoria domáce i cudzokrajné stromy a kry. Ferratový areál vznikol v nadväznosti na tieto aktivity a vhodne dopĺňa ponuku samotného areálu a prostredia, v ktorom sa nachádza.

„Myšlienka vybudovania ferraty vychádza z úspešného ferratového komplexu na Skalke v Kremnických vrchoch. Pôvodné vybudovanie ferratových trás bolo naplánované na lokalitách Červenej a Havranej skaly. Avšak po zamietavom stanovisku Štátnej ochrany prírody z dôvodu výskytu chráneného živočícha sme pristúpili k tomuto alternatívnemu riešeniu projektu.

Výhodou je, že ferratové trasy sa nachádzajú v tesnej blízkosti samotného areálu Zvonička a zaujímavosťou je i fakt, že sú vybudované v priestore starej baníckej dobývky s násypom vydolovanej horniny. Toto prepojenie s dôležitou súčasťou histórie mesta robí trasy výnimočnými,“ hovorí primátor mesta Branislav Jaďuď.

Projekt detských ferrát bol úspešne ukončený v decembri minulého roka. Mesto Nová Baňa na samotný projekt vyčlenilo z rezervného fondu 20 000 eur. Avšak už predtým mesto vynaložilo nemalé finančné prostriedky na sprevádzkovanie obslužnej budovy v areáli Zvoničky.

V súčasnosti je tu otvorený bufet, kde si môžu turisti posedieť a občerstviť sa vďaka bohatej a zaujímavej ponuky jedál a nápojov. Finančne podporila výstavbu ferrát aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON z členského príspevku Rozvojovej agentúry BBSK n.o. taktiež vo výške 20 000 eur.

Slávnostné otvorenie ferratového areálu

Slávnostné otvorenie sa konalo vo štvrtok 17.3.2022 a jeho súčasťou bol zaujímavý sprievodný program pre deti i dospelých. Po úvodných príhovoroch, župan BBSK Ján Lunter spolu s primátorom mesta Nová Baňa Branislavom Jaďuďom spoločne symbolicky odstránili tabuľku s oznámením o zavretých ferratových trasách, čím ich oficiálne otvorili.

Nasledovalo vystúpenie akrobatickej parkourovej skupiny BORN TO TRICK z Trenčína, ktorých akrobatické kúsky zaujali všetkých prítomných divákov. Do šou mali možnosť zapojiť sa aj deti. Najprv chalani zo skupiny robili saltá ponad ne a potom v rámci workshopu mohli deti samotné predviesť svoje zručnosti.

Počas podujatia si mohli deti bezplatne zapožičať ferratové sety a v sprievode inštruktorov si vyskúšať lezenie po ferratách. Táto časť programu mala veľký úspech a na ferratách sa vystriedalo odhadom asi 50 detí. O dobrú náladu sa postaral aj moderátor Slavomír Pačuta a hudobná produkcia v podaní DJ GOOD MOOD/FUNKEN GRUVEN zo Zvolena.

Praktické informácie pre návštevníkov

  • Ferratový areál je rozdelený na tri sektory:
  1. V sektore GITARA je vybudovaný traverz celej čelnej steny o dĺžke 60 metrov. Taktiež je prepojená 4 metrovým mostom s lanovou sieťou.
  2. V sektore SOKOLIE HNIEZDA sú vedené ferratové mosty k dreveným ochodziam, ktoré sú upevnené okolo neďalekých stromov.
  3. V poslednom sektore ZVONIČKA musí návštevník prekonávať rôzne prekážky vo výške, či už je to balansovanie na lanovom alebo drevenom moste, prechod vertikálnou sieťou, alebo liezť po skale.
  • Obtiažnosť ferratových trás je B a C a sú prioritne určené pre menej skúsených lezcov a deti od 8 rokov.
  • Areál bude otvorený počas školského roka v piatok, sobotu a nedeľu. Pre skupiny od 10 osôb je možné dohodnúť návštevu aj v pracovných dňoch. V hlavnej sezóne bude otvorené každý deň a to v otváracích hodinách bufetu Zvonička.
  • Ferratové sety si bude možné zapožičať priamo na Zvoničke, cena jedného setu je 5 eur na celý deň.

Viac informácií o ferratách, požičovni, ponuke v bufete nájdete na stránke www.zvonickanb.sk

Slávnostné otvorenie bolo realizované s  finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

[su_gmap address="48.43593961239029, 18.645174406756755"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram