5.TURISTICKÁ VÝZVA - ZANIKNUTÝ HRAD BREZNICA

ZIMNÁ TURISTICKÁ VÝZVA REGIÓNU GRON

10 TURISTICKÝCH VÝZIEV - 10 TURISTICKÝCH TRÁS


  • TRVANIE VÝZVY - November 2021 - Marec 2022
  • SPOLOČNÉ VÝSTUPY - Výzva bola zahájená spoločným výstupom na Rozhľadňu Háj 17.11.2021  a ukončená bude spoločným výstupom na vrch Vtáčnik 19.3.2022.
  • 1 HLAVNÁ CENA - ak sa vyberiete aspoň na jednu túru z 10. výziev a splníte podmienky, budete zaradený do záverečného žrebovania o pobyt v  Kúpeľoch Sklené Teplice pre dve osoby.  
  • 10 DARČEKOVÝCH BALÍČKOV - po skončení každej výzvy vyžrebujeme 1 účastníka, ktorý získa napríklad turistickú fľašu a multifunkčnú šatku.
  • ODMENA PRE KAŽDÉHO - každý, kto sa zúčastní aspoň jednej výzvy, získa odznak výzvy, brožúrku turistických trás a mapu regiónu. Odmeny sa budú rozdávať na prvom a poslednom výstupe. Medzi tým si ich bude možné vyzdvihnúť v kancelárii Regiónu GRON v Novej Bani po dohode alebo budú zaslané poštou.

5. TURISTICKÁ VÝZVA - ZANIKNUTÝ HRAD BREZNICA

TRVANIE: 5.1.2022 - 16.1.2022

AKO SA ZAPOJIŤ:

V čase trvania výzvy sa vyberte na túru na zaniknutý hrad BREZNICA, nájdite nálepku Región GRON, odfoťte sa s ňou alebo s iným rozpoznateľným objektom na mieste, tak aby ste na fotografii boli aj vy. Vašu fotografiu potom zverejnite pod príspevok k danej výzve na facebooku alebo pošlite do správy na instagrame. Ak sociálne siete nepoužívate, pošlite nám fotografiu emailom na adresu info@regiongron.sk.

Termín na zverejnenie fotografie: do 16.1.2022

Žrebovanie výhercu 5. výzvy: 17.1.2022

TURISTICKÁ TRASA - ZANIKNUTÝ HRAD BREZNICA

Zaniknutý hrad Breznica je jednou zo 16 lokalít Pohronskej hradnej cesty. V minulosti hrad plnil strážnu funkciu na ceste Pohroním. Dnes sa na zalesnenom vrchu nachádzajú zvyšky múrov a reliéf zaniknutého hradu. Výstup na hrad vedie po zelenej značke, a ideálne je začať od cintorína, kde pohodlne zaparkujete. Od cintorína ide trasa striedavo po lúkach a lese s miernym stúpaním a s krátkymi strmšími úsekmi a ponúka pekné výhľady na obec a údolie Hrona. Asi za pol hodinu sa dostanete k turistickému prístrešku, kde stojí hradný totem a informačná tabuľa o hrade Breznica. Tu si zvoľte, či budete pokračovať po zelenej značke, ktorá je kratšia a strmšia, avšak s vyhliadkou na Hronský Beňadik, alebo sa vydáte nenáročným lesným chodníkom doplneným drevenými tabuľkami s vtipnými prísloviami.

Ideálne je spraviť si okruh, pričom strmší variant poteší starými machom obrastenými stromami a skalami. Po skončení stúpania sa začnú objavovať pozostatky hradných múrov vedúce do "stredu hradu" pri smerovníku Hrádok. Od neho sa vydajte doľava k vyhliadke s krížom a výhľadom na Novú Baňu i ohniskom a skúste nájsť "novobanského krokodíla". Od smerovníka Hrádok smerom rovno sa prejdite ďalej po bývalom hrade, ktorý končí pri veľkej skale a cestou objavíte aj pozostatky múru po ľavej strane. Z miesta kde sa hrad končí sa môžete pustiť mimo cestu strmo dolu k Sokolej skale, na ktorej stával strážny hrádok a sú tu krásne výhľady. Dostanete sa k nej aj lepšou cestou od smerovníka Hrádok po zelenej značke asi 300 metrov. Späť sa vráťte po tej istej trase alebo už spomínaným neznačeným lesným chodníkom - na ten sa napojíte cestou z vyhliadky s krížom. Chodník nie je značený, ale dobre viditeľný - pri rázcestníku zelenej značky sa vydajte smerom dole.  Celý výlet by vám nemal zabrať viac ako 3 hodiny. Zdatnejší turisti môžu pokračovať po zelenej až na vrch Priesil či k hájovni na Žuhráčke alebo až do Devičian.

Pohorie: Štiavnické vrchy

Mesto: Tekovská Breznica

Nadmorská výška: 445 m n. m.

Čas: približne 2,5 hodiny

Dĺžka: 4 km

Prevýšenie: približne 250 metrov

Náročnosť: mierna

Parkovanie: parkovisko pri cintoríne v Tekovskej Breznici

O histórii hradu Breznica si môžete prečítať viac tu: www.pohronskehrady.sk/hrad-breznica. Počas sezóny na hrade usporadúvame komentované prehliadky v spolupráci s krajskou cestovnou kanceláriu Za horami za dolami, ktoré sú plánované aj v roku 2022. Aktuálne informácie o dianí na Pohronskej hradnej ceste nájdete na facebooku Pohronská hradná cesta alebo na facebooku Región GRON.

Všeobecné informácie o kampani Zimná turistická výzva:  Zimná turistická výzva Regiónu GRON

Štatút výzvy a podmienky účasti

Nálepky s logom budú po skončení výzvy odstránené.

Kampaň Zimná turistická výzva Regiónu GRON je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

[su_gmap address="48.3783386N, 18.6278903E"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram