MEDOKÝŠ V BZENICI - BUKOVINE

Neďaleko Žarnovice sa nachádza obec Bzenica s miestnou časťou Bukovina. Máme pre vás tip, prečo by ste mali do Bukoviny prísť. Nachádzajú sa tu pramene minerálnej vody, kyselky, ktorú tu nazývajú Medokýš. Táto minerálna voda bohatá na železo a mangán je veľmi dobrá na trávenie a zažívanie. Medokýš má typické oranžové sfarbenie a výraznú železitú chuť s náznakom bubliniek. Za medokýšom sa môžete vybrať priamo na koniec dediny, kde sa nachádza prvý prameň. My vám však odporúčame, spraviť si malý okruh a navštíviť všetky tri miesta, kde Medokýš vyviera. Ide o nenáročnú prechádzku po lese, popri poli a po dedine. Začiatok trasy je pri parkovisku na začiatku Bukoviny. Vydajte sa na žltú značku, a odbočte smerom do lesa pri prvej odbočke. Po krátkej chvíli sa dostanete k miestu Hájovňa, sú to dva domy po ľavej strane, ktoré nemôžete minúť. Tu sa pod prístreškom pri potoku nachádza Prameň pri hájovni. Na ochutnanie medokýša využite nádobu na palici, ktorá je tam na to určená.

K ďalšiemu prameňu sa vydajte ďalej po ceste dolinou Nebojsa, popri potoku asi 1,5 kilometra. Miesto je označené ceduľou na strome. Aj tu nájdete hrnček, ktorým si vodu môžete nabrať. Ak sa z tohto miesta vrátite smerom naspäť, uvidíte odbočku, ktorá nie je značená, ale na mapách vyznačená je. Touto cestou sa dostanete do dediny, kde nájdete najdostupnejší a najznámejší prameň medokýša. Prameň je pod prístreškom a opäť je tu aj náradie na nabratie vody.

V blízkosti sa nachádza Ovčia farma Bukovina, ktorá prevádzkuje aj predajňu s vlastnými výrobkami. Hlavnou cestou sa potom vydajte smerom dolu na parkovisko na začiatku dediny. Po ceste uvidíte pekné staré domy, opravené i neopravené, ktoré sálajú históriou, kostol a starobylú hasičskú striekačku.

[su_gmap address="48.53355117261726, 18.73375145589367" title="Bukovina"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram