KALVÁRIA V OBCI BREHY

Obec BREHY sa nachádza hneď oproti mestu NOVÁ BAŇA pri diaľnici R1, z ktorej sem vedie aj príjazdová cesta. KALVÁRIA, ktorá sa tu nachádza je pomerne neznáma, a to aj z dôvodu, že v dnešnej podobe existuje len krátko, od roku 2019.

Kríž na jej vrchole však bol po prvýkrát osadený už v roku 1821. Odvtedy bol niekoľkokrát vymenený, prvý záznam o jeho výmene je z roku 1922 a ďalší z roku 1942. Nový kríž dali miestni občania zhotoviť a osadiť aj v roku 1990. Až osadenie súčasného kríža prinieslo aj osadenie 14 zastavení kalvárie, lavičiek a zreštaurovanie sochy Ježiša na kríži.

Zastavenia majú podobu drevených búdok a sú osadené na stromoch – lipách. Tieto lipy boli vysadené v roku 1933, kedy vznikla myšlienka, aby sa kopec zalesnil. Dovtedy bol využívaný na pasenie husí, kôz či oviec. Vďaka zasadeniu 25 líp mal vŕšok plniť novú úlohu, ktorou bola pastva pre včely. Zrejme už vtedy tu bol zámer spraviť na kopci kalváriu.

Ako na kalváriu

Cesta na kalváriu je veľmi jednoduchá a krátka. Preto ak aj nebudete mať veľa času, určite stihnete aspoň tento výlet. Kalváriu nájdete pod vrchom Kaliště, v časti nazývanej Laštok na malom kopčeku. Ak prídete do Brehov, sledujte žltú značku, ktorá vedie hlavnou cestou. Až miniete lavičku a studňu pri potoku, hľadajte po ľavej strane medzi domami cestičku. Úzkym chodníkom pomedzi domy a záhrady ste za pár minút pod kopčekom, kde sa kalvária nachádza.

Pár metrov za kalváriou sa nachádza ohnisko a posedenie vhodné na opekačky či posedenie s kamarátmi či deťmi. Od kalvárie tiež môžete pokračovať ďalej po žltej značke, a až vyjdete na ďalšiu lúku, po ľavej strane je pomerne strmý kopec, na ktorom vrchole sa nachádza kríž. Ten je osadený žiarovkami na solárnu energiu a v noci jemne svieti.

Ak vám ani tento výšľap nestačí, vydajte sa ďalej na vrch Hulín. O tejto túre sa dozviete viac tu: TIP NA VÝLET - VRCH HULÍN

[su_gmap address="48.405093, 18.658061" title="Kalvária Brehy"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram