Vrch Vtáčnik

vrch vtáčnik

Vrch Vtáčnik (1346 m n. m.) je najvyšším vrchom rovnomenného pohoria a býva obľúbeným cieľom turistov i cyklistov. Vtáčnik je zároveň najvyšším vrchom stredného Pohronia. Z vrcholu sa turistom ponúkajú nádherné výhľady na Žiarsku a Hornonitriansku kotlinu. Vrcholová časť je vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu, vrcholu dominuje vysoký nerezový kríž. Vedie sem viacero turistických trás, tá najkratšia začína v centre obce Kľak. Väčšina trasy je značená zelenou značkou a túra tam a späť trvá vyše 5 hodín. Na trase sa nachádza chránený areál Ivanov salaš so vzácnymi biotopmi. Odporúčame spraviť si krátku zachádzku na Kláštorskú skalu. Je to skupina skalných veží, prečnievajúca nad okolitý terén. Nachádza sa na hrebeňovej, červenej, turistickej trase.

Vegetáciu predstavujú dubovo – bukové lesy, vo vyššom stupni prevládajú bučiny. Vrcholová časť je vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu od roku 1950 za účelom ochrany typických vrcholových spoločenstiev buka vystavených extrémnym klimatickým pomerom ( rôzne zakrivené a zakrpatené formy buka a zástavovité formy ihličnanov sa prispôsobujú silnému vetru a tvoria porasty).

Na vrchol je možné dostať sa viacerými chodníkmi, napríklad zelenou značkou z Kľaku, žltou z Ostrého Grúňa a celým hrebeňom vedie červeno značená Ponitrianska magistrála. Trasy vedú tiež z Kamenca pod Vtáčnikom z Lehoty pod Vtáčnikom a z Prochota.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram