Pohľad na Hornú Nitru (Foto: Gabriel Hudec)
Vtáčnik je celok Slovenského stredohoria. Na severovýchode a na západe ohraničený Hornonitrianskou kotlinou, na východe Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou.
Na území okresu Žarnovica sa rozprestiera časť chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, ktorú tvoria dve pohoria – staré jadrové Tribeč a mladšie sopečné Vtáčnik. Vtáčnik patrí k celku Slovenské stredohorie. Na severovýchode a na západe je ohraničený Hornonitrianskou kotlinou, na východe Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou, na juhu Štiavnickými vrchmi na juhhozápade Pohronským Inovcom a na západe Tribečom.
Vtáčnik má starovulkanický pôvod, hlavnou stavebnou horninou je andezit. Delí sa na dva celky Vysoký a Nízky Vtáčnik. Najvyšším vrcholom je Vtáčnik (1346 m n. m.), z ktorého je pekný výhľad na Hornonitriansku kotlinu aj so zámkom Bojnice a tiež na Žiarsku kotlinu. Rozloha vrcholu s priľahlými svahmi je 245,62 ha.
Vegetáciu predstavujú dubovo – bukové lesy, vo vyššom stupni prevládajú bučiny. Vrcholová časť je vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu od roku 1950 za účelom ochrany typických vrcholových spoločenstiev buka vystavených extrémnym klimatickým pomerom ( rôzne zakrivené a zakrpatené formy buka a zástavovité formy ihličnanov sa prispôsobujú silnému vetru a tvoria porasty).
Na vrchol je možné dostať sa viacerými chodníkmi, napríklad zelenou značkou z Kľaku, žltou z Ostrého Grúňa a celým hrebeňom vedie červeno značená Ponitrianska magistrála. Trasy vedú tiež z Kamenca pod Vtáčnikom z Lehoty pod Vtáčnikom a z Prochota.