POLETÍME DO VESMÍRU!?

Viete o tom, že na strednom Pohroní sa môžete takmer dotknúť hviezd? Alebo si celkom zblízka obzrieť Mesiac či našu planétu Zem? Ak sa pýtate kde sa to dá, čítajte ďalej.

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom ukrýva netušené možnosti pre malých i veľkých objaviteľov tajov vesmíru. S asistenciou astronómov tu môžete smelo lietať (nielen) hlavou v oblakoch a popri tom spoznávať Slnko, planéty či celé galaxie. Tu sa veru nudiť nebudete, nielen počas letných mesiacov je každý týždeň nabitý zaujímavým programom.

krajská hvezdáreň a planetárium maximiliána hella v Žiari nad Hronom

Ak máte doma malých budúcich kozmonautov, hvezdáreň a planetárium je pre nich miesto ako stvorené na strávenie príjemného popoludnia či večera. Vyberte niektorý z ich pravidelných programov a užite si cestu do vesmíru spolu s deťmi.

Počas leta tu prebiehajú rôzne aktivity, my odporúčame vyskúšať napríklad Večer pod hviezdnou oblohou s filmom Universe tento piatok 4.8.2023 alebo 18.8.2023. V 4K fulldome režime si pozriete film o galaxii a následne sa dozviete aj o tom, čo uvidíte na nočnej oblohe v najbližších dňoch. V prípade priaznivého počasia si potom budete môcť dianie na oblohe pozrieť aj cez profesionálnu astronomickú techniku. To všetko, samozrejme, so sprievodným slovom odborníkov.

Pre menších návštevníkov je určený program Prázdniny v planetáriu v rámci ktorého sa striedajú detské animované filmy s rôznou tématikou. Pre najmenších je to film So zvieratkami vo vesmíre alebo Dedko a Zojka, Mici a jej mesačné dobrodružstvo a Dobrodružstvá Rosetty a Philae, pre väčších divákov Polaris či Tajomstvo gravitácie.

Ak máte chuť poznávanie nočnej oblohy spojiť aj s vychádzkou či nahliadnuť aj do histórie, odporúčame si rezervovať niektorú z komentovaných prehliadok Nočný Šášov. Tento zážitok spája návštevu zrúcaniny hradu Šášov s lektorom s pozorovaním nočnej oblohy. K tejto prehliadke však pomaličky neodmysliteľne patrí aj nafukovací model Mesiaca - Lunalón. Preto, ak nechcete túto príležitosť vidieť náš Mesiac zblízka zmeškať, nezabudnite si rezervovať lístky vopred!

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram