REPIŠTE - MARCUS A VIAC!

O tom, že Štiavnické vrchy sú výnimočným pohorím a kusom našej krajiny, vás presviedčať asi nemusíme. No tieto lesy zároveň ukrývajú unikáty, o ktorých ste možno ešte nepočuli! Dvojkríž na vrchole kopca, rozprávkový zámoček či zvyšky zaniknutého hradu. Vravíte si, že to predsa nie je nič nezvyčajné? Tak sa na to spoločne pozrime, vitajte v obci Repište!

Nenápadný kopček Bimbíz nad obcou Repište upúta už svojim nezvyčajným názvom. Na jeho vrchu sa nachádza drevený dvojkríž, aký nájdete na mnohých iných slovenských kopcoch i vrchoch.

kriz bimbiz repiste

Tento nad Repišťom je však jedinečný, pretože bol postavený na oslavu víťazstva hokejistov slovenskej reprezentácie na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v roku 2002. Okrem kríža vás tu čakajú aj pekné polkruhové výhľady do ďaleka.

Z Bimbízu sa nemusíte hneď vrátiť späť dolu, ak zídete opačným smerom a po lesnej ceste budete chvíľu pokračovať, prídete na rázcestie vedúce k tzv. hradu Marcus. Je to veľmi fotogenické miesto, hoci replika stredovekého hradu bez pripojenia na elektrinu v turistoch často vyvoláva zmiešané pocity. Dnu sa dostať nedá, preto je tento hrad pre niekoho len pekným miestom na fotku a pre iného zas nepotrebný gýč uprostred prírody. Pri hrade sa nachádza i jedno zo zastavení Barborskej cesty - Kaplnka sv. Barbory.

Okolím však vedie niekoľko cyklotrás i turistických chodníkov, preto sa možno len pokochajte a jednoducho pokračujte ďalej.

Zaniknutý hrad Teplica názvom napovedá, že kedysi strážil obec Sklené Teplice. Zvyšky tohto hradu v skutočne skromnom množstve sa nachádzajú nad kúpeľným mestečkom, no dostať sa k nemu dá i z obce Repište. Výnimočný je tento hrad aj tým, že kedysi bol súčasťou Pohronskej hradnej cesty a hrdo strážil prechod z Banskej Štiavnice do Kremnice a k Hronu.

mapa-PHC

V súčasnosti vás môže upútať napríklad počas komentovanej vychádzky s lektorom, ktorý vám rád rozpovie jeho príbeh. Vďaka odbornému výkladu si tiež budete môcť predstaviť ako hrad vyzeral či aké legendy o ňom kolujú.

Po prechádzke na Bimbíz, k hradu Marcus či aj po zdolaní komentovanej vychádzky na hrad Teplica iste dobre padne osvieženie - vnútorné i vonkajšie. Občerstvenie v týchto formách odporúčame absolvovať v Liečebných termálnych kúpeľoch Sklené Teplice, kde sa o vás radi postarajú v lete i v zime.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram