DNES SA VYDÁME NA HRADY!

Vedeli ste, že popri rieke Hron prechádzala v stredoveku obchodná cesta, ktorá viedla až k banským mestám? Mestá však boli také bohaté, že ich bolo treba neustále strážiť. Naši predkovia preto popri tejto ceste vystavali hrady, hrádky i opevnené kaštiele, ktoré mali dôležitú funkciu v časoch pokoja i počas tureckého ohrozenia. 

Táto sústava kamenných ochrancov dostala aj svoje meno - POHRONSKÁ HRADNÁ CESTA. Turkov tu dnes už, chvalabohu, nestretnete, no na hrady sa smelo môžete vydať - vedú k nim turistické trasy aj cyklotrasy.

Pohronská hradná cesta mapa

Počas letnej sezóny sa na Pohronskej hradnej ceste konajú komentované prehliadky s výkladom o ich histórii v podaní hradných pánov.

Ak sa nebojíte tmy, vydajte sa na nočnú komentovanú prehliadku  NOČNÝ ŠÁŠOV alebo NOČNÉ REVIŠTE s inštaláciou modelu Mesiaca - LUNALÓNOM. Spoznať príbeh hradu, pozorovať nočnú oblohu profesionálnym ďalekohľadom či dotknúť sa Mesiaca? To všetko sa dá zažiť u nás, v Regióne GRON!

Ak chcete zažiť niečo netradičné, vyskúšajte našu novinku! Počas Letného večera na hrade Revište sa dozviete o neslávne známom rode Dóciovcov, ktorí tu panovali, ochutnáte výnimočné produkty Arónie z Pajera a možno sa stanete aj hercami v najznámejšej Shakespearovej hre!

Skúsený historik vás zas prevedie komnatami Biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom. Fantáziu naplno zapojíte pri prehliadke niektorého zo zaniknutých hradov Rudno, Teplica a Breznica. Lektor vám rád pomôže predstaviť si, ako to na hrade kedysi vyzeralo.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram