VÍKEND S PLOCHOU DRÁHOU!

Huska Gronka plochá dráha Žarnovica

Viete si predstaviť, že by sme po cestách jazdili bez bŕzd a na raketové palivo? V Žarnovici si to predstavovať nemusíte, v Žarnovici to môžete vidieť na vlastné oči!

V Žarnovici sa dnes nachádza jediný plochodrážny štadión na Slovensku. V minulosti sa tento šport tešil väčšej obľube, na Slovensku bolo plochých dráh hneď niekoľko. Prvá plochá dráha na Slovensku vznikla v roku 1931 v Košiciach. Od vtedy sa tento šport dostal na ďalších 10 štadiónov. Plochá dráha sa jazdila: Košiciach, Bratislave, Piešťanoch, Zohore, Partizánskom, Banskej Bystrici, Spišskej Novej Vsi a Poprade. V súčasnosti ostala iba tá žarnovická, no tá pravdupovediac žije aj za všetky ostatné!

Žarnovica je mestom plochej dráhy, a to už poriadne dlho. V roku 2023 oslavuje 70. výročie založenia štadióna - usporiadania prvých pretekov. Pri tejto príležitosti sú pripravené dvojdňové oslavy, ktoré organizátori nazvali Plochodrážny víkend s Martinom Vaculíkom. V sobotu 29. júla je na programe semifinálový boj Majstrovstiev Európy do 19. rokov. V nedeľu 30. júla to budú preteky k 70 výročiu plochej dráhy v Žarnovici, na ktorých bude štartovať aj náš najlepší Martin Vaculík.

plocha-draha-70-rokov-preteky-plagat-1

Počas sezóny (od apríla do októbra) sa tu konajú aj rôzne ďalšie preteky, mnoho z nich aj s účasťou medzinárodných tímov a jazdcov. Spomeňme aspoň najprestížnejšie a najvýznamnejšie plochodrážne podujatie od vzniku plochej dráhy v Žarnovici Grand Prix Kvalifikácia. Podujatia vo väčšine prípadov zastrešuje Speedway Club Žarnovica, plochodrážnici srdcom, dušou i všetkým ostatným.

A čo je vlastne na tomto športe také zaujímavé a jedinečné? Sú to práve stroje - motorky - ktoré sa na preteky používajú. Jazdia na raketové palivo (metanol), majú iba jeden prevodový stupeň a nemajú brzdy. Z 0 na 100 km/h zrýchlia za približne 3 sekundy.

plocha draha žarnovica

Keď si uvedomíme, že preteky sa jazdia na ovále vysypanom hlinou alebo škvarou o dĺžke maximálne 400 metrov... hranica medzi adrenalínovým motošportom a životunebezpečnou aktivitou je náhle značne tenká. O to viac však možno obdivovať jazdcov, ktorí tento šport zvládajú, dokonca tak, že sú v ňom majstrami. Svojho šampióna má aj Žarnovica, jej rodák, Martin Vaculík je aktuálne jedným z najúspešnejších pretekárov v histórii tohto športu.

plocha draha zarnovica Martin Vaculik

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram